sobota, 22 września 2007

Smutny Chłopiec vs Roberto RoszKilka słów wyjaśnienia: Smutny Chłopiec (O Menino Triste) to postać, którą do życia powołał João Mascarenhas (http://omeninotriste.blogspot.com/). JCF to José Carlos Fernandes, twórca niezliczonej liczby komiksów (między innymi Najgorszej Kapeli Świata, która ma się ukazać w Polsce już niebawem), urodzony w Loulé, na południu Portugalii, w prowincji Algarve. Roberto Rosz to:
1) postać stworzona przez JCF;
2) dyrektor Narodowego Muzeum Zbędnego i Nieistotnego (MNAI- Museu Nacional do Acessório e do Irrelevante);
3) jeden z bohaterów drugiego tomu Najgorszej Kapeli Świata.
W 2005 roku J. Mascarenhas wpadł na pomysł, aby narysować swojego Smutnego Chłopca w stylu kilku innych autorów. Na początek w stylu JCF. Na rysunku pozostawił jedną chmurkę pustą i poprosił JCF o jej uzupełnienie. W ten sposób słowa, które w tej historii wypowiada Roberto Rosz, zostały dopisane przez twórcę postaci.
Kiedy przeczytacie Najgorszą Kapelę Świata w polskim tłumaczeniu, wróćcie do tego bloga i tego rysunku. Wszystko będzie jasne.
PS: w jednej z wersji tłumaczenia Najgorszej Kapeli Świata, drugi tom miał zostać zatytułowany: Krajowe Muzeum Mydła i Powidła. Jaśniej już nie wytłumaczę ;-)
PS 2: rysunek publikuję za pisemną (mejlową) zgodą autora.


qba

2 komentarze:

J.Mascarenhas pisze...

Jakub:
Muito obrigado por esta referência ao trabalho publicado no meu Blog.
Penso que tanto eu quanto o JCF estamos muito felizes com isso.
Um grande abraço
J.Mascarenhas

mtz&qba pisze...

Joao: de nada ! ;-) E' prazer ;-) e vou fazer mais referencias ;-) E' apenas pena ( :-) ) q voces nao podem ler o meu blog... E' tudo em polaco e vai continuar assim, pois nao tenho tempo para traduzir tudo para ingles/portgues

abrac,o
tgo (qba)