środa, 25 lutego 2009

kArYkAtUrAlNe przypadki

Karykatury mają jakiś związek z komiksem, prawda? Czasami na rysunku jest komiksowy dymek, czasami autorem jest komiksiarz, karykatury są „przerysowane”, uwypuklają cechy danej postaci tak, aby się można pośmiać, a czasami łączą te elementy. Muszę przyznać, że karykatura rozumiana jak portret rzadko mnie rozśmiesza, ale w szerszym rozumieniu słowa, jeśli włączymy w to żarty rysunkowe, jest już lepiej. Karykatura jako przerysowany portret to na ogół wielka głowa i cienkie kończyny. Takie standartowe i „na łatwiznę”. Nie wiem jak się spisze ta wystawa, ale możecie swoją kobietę spróbować zaciągnąć do Muzeum Karykatury w Warszawie na coś takiego (ulotkę wygrzebałem w Prusie, szukając czegoś tam; podczas tej wizyty znalazłem też dziesiąty numer wydawnictwa Między oryginałem a przekładem- z 2005 roku :lol:- w którym są trzy teksty a propos tłumaczenia komiksów; jeden mnie osłabił, dwa nawet całkiem zaciekawiły- o takiej manipulacji jaką zrobiono np. w pRzYpAdKu Mafaldy):
Druga wystawa została pomyślana jako impreza towarzysząca WSK-a:WYSTAWA KARYKATURY PORTUGALSKIEJ
ZABAWY Z PIŁKĄ/ FUTBOLOWE STROJENIE MIN


CO

60 rysunków piłkarskich, które przedstawiają graczy trzech wielkich portugalskich klubów (Sportingu Lizbona, Benfiki Lizbona i FC Porto), międzynarodowe gwiazdy jak Zidane, Ibrahimovich czy Ronaldinho, a także trenerów, arbitrów i innych piłkarskich szaleńców.

Auotorzy karykatur, Carlos Laranjeira, Pedro Ribeiro Ferreira i Ricardo Galvão to uznani portugalscy rysownicy, których kariera trwa od ponad 15 lat, nagradzani w wielu krajowych konkursach.

GDZIE

Galeria Centrum Łowicka
Ulica Łowicka 21

KIEDY

Wystawa otwarta od 12 do 22 marca

OTWARCIE

Wernisaż wystawy przy kieliszku portugalskiego wina: 12 marca od 19:00

Na otwarciu wystawy obecni będą autorzy Carlos Laranjeira i Pedro Ferreira

PRZY WSPARCIU

INSTYTUTU CAMÕESA
AMBASADY PORTUGALII
CENTRUM ŁOWICKA
MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMIKSU W AMADORZE (PORTUGALIA)
KRAJOWEGO CENTRUM KOMIKSU I OBRAZU (PORTUGALIA)
STOWARZYSZENIA HUMORGRAFE


No, to czujcie się zaproszeni. Z wina nie skorzystam, bo nie piję, ale z tego co widziałem, akurat te portreciki karykaturalne są nawet zabawne.

qba

Brak komentarzy: