czwartek, 8 stycznia 2009

Splot pRzYpAdKu...

Errata: taką ładniejszą okładkę splotu dostałem do pokazania od Agnieszki Woźny. Dziękuję! Mój skaner jest dziwny, a ja leniwy, dlatego nie robiłem korekty kolorów i wyszło na żółto, a nie na szaro :lol:A to mój skan, heh.Dziś, w drodze do pracy, wyjąłem ze skrzynki mocno sfatygowaną przez „dostawcę-prawie-monopolistę” kopertę. A w kopercie piąty już numer Splotu. Numer, od którego rozpoczynam z pismem swoją (mam nadzieję) długotrwałą współpracę. Oczywiście kompletnym pRzYpAdKiEm trafiłem na Splot w Lizbonie, o czym już pisałem tutaj. A warto pismem zainteresować się ze względu na spory objętościowo i dobry merytorycznie (z tego co zdążyłem zorientować się w drodze tramwajem do domu) dział poświęcony komiksowi. Rzecz jasna chwalę nie tylko siebie samego :lol:, ale też i pozostałych blogerów, którzy publikują się na papierze. Są felietony, recenzje, teksty analizujące „zjawisko” na danym obszarze. Tym razem motywem przewodnim i zjawiskiem jest „wstręt”. Jest też kolejna odsłona alfabetu autorów portugalskich (w którym niestety pominięto tłumaczenie tekstów piosenek fado i wypowiedzi postaci…) oraz papierowe pRzYpAdKi portugalskie! Tak jest, teraz sława uderzy mi do głowy :lol: Kolumna ta jest jednak inna od blogowej, w której piszę o konkretnych portugalskich komiksach. W splotowej skupiam się (i będę również w kolejnych odsłonach) na przejawach kultury komiksowej w Portugalii. Szkoda, że trzeba było felieton ciąć w paru miejscach, ale mam nadzieję, że w pierwotnej wersji uda mi się go zaprezentować na łamach bloga (oczywiście za zgodą pisma). A komiksowy rozkład jazdy jest taki:

Recenzje:

Batman i syn Dariusz Hallman
Hellboy Kuba Oleksak
Dziadek Leon Jakub Jankowski
Józek Kuba Oleksak
Pssst! Łukasz Mazur
Konrad i Paul Kuba Oleksak
Sala Prób Tomek Pstrągowski
Na szybko spisane #2 Tomek Pstrągowski
Biocosmosis #3 Kuba Oleksak

Wywiad Łukasza Chmielewskiego z Edwinem Volińskim i Nikodemem Cabałą Dwaj z galaktyki Biocosmosis

Teksty:

Słynni polscy olimpijczycy Bartosz Filip
Ennis, Jodorowsky, Szyłak. Wstręt w komiksie Kuba Oleksak
Drugie życie pasków komiksowych Konrad Hildebrand
Komiksowe brzemię powieści graficznej Bartosz Sztybor

Portugalskości:

Przypadki portugalskie Jakub Jankowski
Komiks z krainy fado
Moje gówniane życie Ana Cortesão (tłum. Joanna Łątka)

Oby więcej pism z tak szerokim działem komiksowym!

qba

pssst! Oczywiście nie samym komiksem Splot stoi, bo możecie na 198 stronach poczytać również o filmie, książce, sztuce, teatrze, muzyce oraz monograf na temat wstrętu.

pssst!! http://splot.art.pl/

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Marcos i Ana chcieli zostawić w oryginale, to zostało. A nastepnym razem Twój tekst pójdzie bez cięć :)

kmh pisze...

Do mnie jeszcze nie doszedł:)

qba pisze...

chcieli zostawić w oryginale? dziwne. Już się nie będę czepiał, ale tylko napiszę, że tytuł zbiorku, z którego pochodzi ta historyjka przetłumaczyłem sobie kiedyś inaczej.

@kmh: ale przecież nie podlegasz już pod osławioną pocztę raszyńską :-)

no i skan okładki trochę przekłamuje rzeczywistą kolorystykę, ale nie chciało mi się walczyć ze skanerem, a potem z ustawianiem kolorów...

kmh pisze...

Sprawdziłem w skrzynce - jednak leżał, też nieco sfatygowane.

high five redakcyjny kolego:)

qba pisze...

redakcyjni koledzy :-) nieźle :-)

trochę dziwnie wyszło, bo kiedyś zaprponowałeś, żebym coś na MD napisał/podesłał, a te splotowe felietony to jest coś, co w zamyśle miało właśnie do Was polecieć. Ale i tak z obserwacji widzę, że udało Ci się stworzyć zespół blogowy. gratulejszyns.

pzdr

Anonimowy pisze...

W nowym numerz "blogerów" będzie wiecej, ba nawet jacyś "gildiowcy" się trafią :) A oficjalne info o "Splocie" pójdzie w poniedziałek.

qba pisze...

Rewolucja blogerów? To dobrze, bardzo dobrze. Publikaja w sieci, publikacją w sieci, ale na papierze też warto coś mieć.

arcz pisze...

To i ja pozwolę sobie przybić Wam hajfajva swoimi paroma słowami o Jasonowym 'Pssst!' ;)

Do mnie doszło bez usterek.
Blogerzy wychodzą z podziemia.

qba pisze...

no Splot jako taki usterek nie miał. miała za to w nadmiarze koperta :-) ale tak jej rola- ochronna.

co do wychodzenie z podziemia, to tu nawet dobrze jest ;-)

pzdrrrrr piątka