czwartek, 14 lipca 2011

David Soares zadaje pytania w nocy

W komiksie portugalskim nie dzieje się zbyt wiele już od jakiegoś czasu. Sporadycznie docierają do mnie wieści o nowych tytułach godnych uwagi. Wielu dawnych "mistrzów" milczy, ale jeden z nich bardzo systematycznie publikuje książki (sf/horror) i pisze scenariusze do komiksów. David Soares to jeden z tych autorów, którzy komiksem się bawią i traktują go jako dodatkowe medium do opowiadania historii.Pod koniec 2009 pisałem o albumie Mucha, który do jego scenariusza zwizualizowali Osvaldo Medina i Mário Freitas. Z ich współpracy narodził się znakomity horror, mini-album komiksowy, który rozbudzał apetyt na więcej mrocznych opowieści Davida S. No i doczekaliśmy się, wkrótce do sprzedaży trafi komiks pod tytułem É de Noite Que Faço as Perguntas (To w nocy zadaję pytania), który zilustrowali Jorge Coelho, João Maio Pinto, André Coelho, Daniel Silvestre da Silva i Richard Câmara (którego Czerwony Kapturek czeka (?) na wydanie w PL...). Te nazwiska, w przeciwieństwie do nazwiska autora historii (publikowanego w Ziniolu), zapewne wiele nam nie powiedzą, ale warto poszperać w google'u, żeby zorientować się w 'kresce' tych panów. Ja z komiksów znam tylko dwójkę André Coelho i Richard Câmara. Reszta to dla mnie 'nowi'.

Projekt ten autorzy prezentowali podczas festiwalu w Amadorze w 2010 roku i jak widać nie próżnowali przez ten czas, bo album jest gotowy, co cieszy niezmiernie. Spójrzcie zresztą na grafiki, które niedawno David Soares zaprezentował na swoim blogu:
Myślę, że jest na co czekać. Ma to być opowieść o życiu, polityce i wzajemnym przenikaniu tych dwóch elementów, usytuowana w czasach pierwszej republiki portugalskiej. W połowie XX wieku pewien ojciec próbuje odzyskać swojego syna (znajdującego się w mackach reżimu), pisząc do niego o tym, co przeżył w okresie pierwszej republiki i ucząc go tego, co to znaczy ideał obywatela - aktywne uczestnictwo, a nie poddanie reżimowi. Brzmi edukacyjnie, bardziej historycznie niż horrorowo, ale zobaczymy. Jak tylko uda mi się nabyć ten komiks po wydaniu, podzielę się wrażeniami z lektury.

qba (pt)

4 komentarze:

Maciej Gierszewski pisze...

ciekawie.
jak będziesz już po lekturze, to napisz koniecznie.

tO mY: pisze...

no to potrwa, bo nie ma jeszcze daty dokładnej premiery, a potem trzeba ściągnąć z PT. Ja w tym roku nie dam rady pojechac nawet na chwilę, a przydałoby się...

Maciej Gierszewski pisze...

ja w tym roku będę, być może we wrześniu, w PT
;-)))

tO mY: pisze...

wow, super ;-) [ja na przyszły rok na około 1,5 miesiąca planuję, o ile z pracy mnie puszczą] dobry wybór, nawet nie będę pisał, co warto oglądać, jeść i przede wszystkim pić, bo lista za długa ;-)

A w sprawie komiksu pisałem już do autora, być może wydawca mi podeśle egzemplarz.

pozdrrr