poniedziałek, 8 września 2008

Portugalskie wizyty na MFK

Na tegorocznym łódzkim festiwalu pojawi się kilka portugalskich akcentów. Bardzo cieszę się na spotkanie z José Carlosem Fernandesem (JCF). Podobno zrobił on wrażenie na organizatorach i postanowiono go zaprosić do Polski po raz drugi. JCF miał pewne wątpliwości, gdyż dotarła do niego informacja o tym, że kolejny tom Kapeli nie będzie gotowy na październik (niestety…). Taki z niego skromny człowiek, że był gotowy odpuścić tę wizytę w Polsce. Ale! Awaryjnym planem było „coś Fernandesa” na IIgi Dzień Darmowego Komiksu. W ten sposób będzie dane polskim czytelnikom poznać historię Sem Ressentimentos/Bez Urazy, która ukazała się w serii Quadradinho (w numerze siódmym), i o której krótka notka pojawiła się u Nas w pRzYpAdKaCh portugalskich 05. No i zobaczymy i posłuchamy samego autora ponownie!Bez Urazy


Nie jest to jedyny występ JCF. Jeśli Ziniol#2 będzie gotowy na MFKę, będziecie mogli przeczytać w nim szorta pt. Na powierzchni wody (zob. w pRzYpAdKaCh portugalskich 05).

Na powerzchni wody


W tym samym Ziniolu być może również krótki tekst zapowiadający komiks Ty jesteś kobietą mojego życia, ona jest kobietą moich snów. Duet twórców Pedro Brito/João Fazenda miał gościć na MFKa i promować swój komiks, ale… Negocjacje z wydawcą portugalskim ciągnęły się od lutego tego roku i zakończyły niedawno… Macki ośmiornicy sięgają daleko. Nie będzie więc tej dwójki (prawdopodobnie odwiedzą nasz kraj jeszcze w tym roku, ale czy będzie to środek czy koniec listopada, o tym nawet ptaki powoli odlatujące do ciepłych krajów jeszcze nie ćwierkają …). Będzie za to Pedro Moura, którego przedstawiałem przy okazji wpisu o Śmiercionośnych. Opowie o komiksie portugalskim. Portugalskie wizyty są w szkicowym programie planowane na sobotę (12:15-14:15). Data więc może ulec jeszcze zmianie. Pedro Moura być może zawita na chwilę również na UW. W planach jest jego spotkanie ze studentami Iberystyki, ale otwarte dla chętnych (oczywiście trzeba posługiwać się jakimś romańskim językiem, żeby wziąć w nim udział i cokolwiek zrozumieć). Planów jest jak zwykle dużo i ciekawych. Mam nadzieję, że wypalą. Mam też tremę przed prowadzeniem tych spotkań… Pedro Moura to niesamowity mądrala. Relacja słowno-fotogaficzna oczywiście pojawi się u Nas w stosownym czasie. A zatem czekamy do października!
qba

Brak komentarzy: