piątek, 25 stycznia 2008

PrZyPaDkI portugalskie 09Black Box Stories.1: Tratado de umbrografia/ Traktat cienistograficzny

Tytuł tego zbioru sześciu opowiadań komiksowych jest dosyć intrygujący. Taka sama jest zawartość zbiorku i to zarówno graficzna jak i scenariuszowa. Traktat cienistograficzny jest o tyle wyjątkowa pozycją, że JCF jest w tym pRzYpAdKu tylko scenarzystą, a autorem rysunków Luís Henriques.

(tłum.) Otwierając czarna skrzynkę: lot numer 713 do Belize nigdy nie osiągnął swego celu przeznaczenia. Czarna skrzynka została odnaleziona w otchłani jukatańskiej dżungli w pobliżu Uxmal dwa dni po zdarzeniu. Nie była mocno zniszczona, ale po załodze i pasażerach nie pozostał nawet ślad. Zawartość skrzynki wprawiła biegłych w zakłopotanie: zamiast zapisu rozmów z kokpitu oraz wymiany informacji na linii samolot-kontrolerzy lotów, taśma zawierała niezwykłe historie. Pozornie bez związku, opowiedziane cichym i monotonnym głosem, który nie należał do nikogo z załogi…

Czytałem ten zbiorek już trzy razy i muszę przyznać, że z każdą lekturą zyskuje w moich oczach. JCF eksploruje tematy, które równie dobrze mogłyby pojawić się w innych jego komiksach, ale mimo tego nie jest monotonny ani monotematyczny. Przynajmniej mi się taki nie wydał, mimo sporej liczby jego komiksów, którą już przeczytałem (chociaż kilka słabszych rzeczy by się znalazło). A jego pomysły tym razem zilustrował kto inny, nie on sam. Zapewne ku ogromnej uldze krytyków umiejętności rysowniczych JCF (a są tacy). I rysunek prezentuje się znakomicie: na sześć historii Luís Henriques prezentuje pięć różnych stylów graficznych.

Tratado de umbrografia/ Traktat cienistograficzny - o roli cienia w dziejach świata: okazuje się, że niektórzy ludzie mają cień nieproporcjonalnie duży do swojego wzrostu, inni go nie mają. Okazuje się również, że cieniem można się stać, cienia można kogoś pozbawić i że w cieniu działają członkowie pewnej sekty, która steruje losami świata…

Elegia americana/ Elegia amerykańska- krótki komiks drogi, w którym poznajemy człowieka zbierającego rozpłaszczone na asfalcie zwierząta. Poszukuje on również dziedziny, w której mógłby stworzyć dzieło swojego życia… A finału można się chyba domyślić…

A substância de que são feitos os sonhos/ Substancja, z której stworzone są sny- to o czym śni pewien mały chłopiec, staje się bytem realnym, a więc trzeba uważać o czym się śni… Tylko że tego akurat nie można kontrolować.

A feira dos políticos manuseados/ Targ używanych polityków- tytuł mówi chyba wszystko. A wyobraźnia niech wam podpowie do czego można użyć takich polityków. Dosyć zabawna historyjka.

Zuma, o tatuator/ Zuma, tatuażysta- tatuaże ożywają i przejmują kontrolę nad ich posiadaczami. Zuma jest wcieleniem Tezcatlipoki. Niesamowicie oddana kolorem atmosfera.

O avanço do deserto/ Postępowanie pustyni- piasek, piasek, piasek… Pustynia odzyskuje swoją przestrzeń. Ku przestrodze?

Komiks ten ukazał się w 2006 roku i zapoczątkował serię, której drugi tom ma ukazać się w pierwszej połowie 2008. Seria rozpoczęła się na tyle obiecująco, że warto czekać na kolejne tomy. Tym bardziej, że nazwiska kolejnych rysowników zapowiadają rzecz niezwykle wartościową.

Qba

PS1: wspominaliśmy już o serii Black Box Stories przy okazji artykułu pRzYpAdKi portugalskie 07

PS2: grafiki dostarczył FajnyBlogPortugalski. Są to grafiki surowe, jeszcze nie całkowicie przerobione na potrzeby komiksu. Tylko pierwsza pochodzi z opisywanego pierwszego tomu serii.

2 komentarze:

Gustavo Carreira (requiem) pisze...

Louvável divulgação da BD portuguesa.

Cumprimentos

qba pisze...

tudo bem, obrigado ;-)eh pena que eu nao tenha mais tempo para traduzir algumas coisas para portugues...

cumprimentos